کایو

تاریخچه دال مجوف

تاریخچه سیستم های دال مجوف

استفاده از دال های توخالی دو پوسته ای به سالها قبل در ایران و جهان بر می گردد که در ایران استفاده از گنبدهای دو پوش از سالها قبل متداول بوده و در سایر کشور ها نیز قبل از شروع قرن بیستم استفاده می شده است.
اما با شروع قرن بیستم و رشد سریع تغییرات در شهرنشینی و گسترش آن به طبع صنعت ساختمان هم رشد نمود و برای اولین بار در قرن بیستم یعنی سال 1909 توسط “میلیتون میلانوکوویچ” صربستانی و استاد دانشگاه بلگراد، دال های بتنی توخالی به جهان معرفی شد.
در سال 1912 با توسعه سیستم های نوین ساختمانی، سیستم تیرچه یکطرفه بتنی توسط “سی لوئیس مایر” اختراع گردید.
در سال 1928 برای اولین بار برای ایجاد دهانه ای بلندتر و همچنین تحمل باربری بیشتر سازه، سیستم پیش تنیدگی توسط “ایوگن فریس سنت” اختراع گردید.
در سال 1974 در ادامه توسعه سازه های بتنی، سیستم “تیوب اسمبلی – tube assembly” به جهان معرفی گردید.
در سال 1967 سیستم دال یکطرفه پیش ساخته “ها لوکر- hollow core” توسط آمریکایی ها معرفی گردید.
در سال 1991 دال بتنی مجوف دو طرفه با گوی های پلاستیکی توسط “جورجین برونینگ” معرفی گردید و همان سیستم با همکاری سوئیسی ها و فرانسوی ها در سال 1997 تکمیل و با برند تجاری “کوبیاکس -cobiax ” معرفی و بسیار فراگیر شد.
در سال 2001 مهندس ایتالیایی به نام “روبرتو ایل گرانده” با بررسی معایب سیستم کروی کوبیاکس، سیستم یوبوت را که از قطعات مکعبی به جای قطعات کروی در بتن استفاده می شد را معرفی نمود که به سیستم “یوبوت – u boot” مشهور گردید.
یوبوت نام زیر دریایی های جنگی ارتش آلمان در جنگ جهانی اول و دوم بودند که بیشتر به صورت کپسول طراحی شده بودند و خسارات بسیار زیادی به متفقین و نیروی درگیر با آنها وارد کردند.
قالب های ماندگار در بتن سیستم ایتالیایی ها به دلیل تشابه به این زیر دریایی به سیستم یوبوت نامگذاری گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 7 =

call
instagram
whatsapp
راه ارتباطی
02147627462
X
ساعت کاری فروشگاه 9 الی 20