کایو

تاریخچه تولید یوبوت

تاریخچه یوبوت

در این مطلب بر آن هستیم تا به بررسی تاریخچه ی تولید یوبوت بپردازیم. با ما همراه باشید. همچنین پیشتر به بررسی 3 فاکتور مهم یوبوت پرداختیم که می توانید با مراجعه به مطلب قبلی، این مقاله را بخوانید.

تاریخچه ی پیدایش یوبوت

استفاده از سقف های  تو خالی دو پوسته ای به سالها قبل در ایران و جهان بر می گردد که در ایران از گنبد های دو پوش از سالها قبل متداول بوده و در نقاط سرد خیز دنیا نیز این تکنیک متداول بوده است ، اما با شروع قرن بیستم و رشد سریع تغییرات شهر نشینی و گسترش آن به طبع صنعت ساختمان هم رشد نموده و برای اولین بار در قرن بیستم یعنی سال 1909 توسط میلیتون میلاتوکوویچ  صربستانی استاد دانشگاه بلگراد دال های توخالی به جهان معرفی گردید.

در سال 1912 با توسعه سیستم های نوین ساختمانی سیستم تیرچه یکطرفه بتنی توسط سی لوئیس مایر رونمایی گردید. در سال 1928 برای اولین بار برای ایجاد دهانه ای بلند تر و همچنین تحمل باربری بیشتر سازه، سیستم پیش تنیدگی توسط ایوگن فریس سنت به صنعت ساختمان اضافه گردید.

در ادامه در سال 1974سیستم تیوپ اسمبلی به این صنعت معرفی گردید و و در سال 1967 سیستم دال یکطرفه  هالو کور توسط آمریکایی ها به جهان  عرضه گردید که بعد ها با پیش کشیده کردن همین سیستم  توسعه فراوانی پیدا کرد و در ایران نیز از سالها قبل علی الخصوص در ساخت شهرکهای مسکونی انبوه ساز بسیار کاربرد پیدا کرد و تاکنون نیز استفاده فراوانی در پل های کوچک ،پوشش روی کانال ها، شهر ک سازی  سریع و .. دارد.

یوبوت

در سال 1991 سیستم دال مجوف دو طرفه به قطعات کروی شکل ماندگار در بتن توسط جورجین برونینگ معرفی و همان سیستم با همکاری سوئیسی ها و فرانسوی ها در سال 1997 تکمیل تر و با برند تجاری کوبیاکس معرفی و با توجه به دو طرفه بودن آن مورد توجه جهانیان قرار گرفت.

اما در سال 2001 مهندس ایتالیایی  به نام روبرتو ایل گرانده با بررسی معایب سیستم کروی ، سیستم یوبوت را که از قطعات مکعبی به جای قطعات کروی در بتن استفاده می شد را معرفی نمود که به سیستم یوبوت مشهور گردید.

یوبوت نام زیر دریایی های آلمان در جنگ جهانی اول و دوم بودند.

نام برند این شرکت که کایو می باشد در زبان یونانی به معنای توخالی می باشد.

امیدواریم از مطلبی که در خصوص یوبوت و تاریخچه ی آن برای شما نوشتیم، راضی بوده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 1 =

مطلب قبل

بررسی 3 فاکتور مهم یوبوت

You are here

تاریخچه تولید یوبوت

call
instagram
whatsapp
راه ارتباطی
02147627462
X
ساعت کاری فروشگاه 9 الی 20